Indiana Jones – przegląd zestawów

Wszystko zaczęło się od Indiany. Nie tylko był inspiracją dla serii Adventurers, ale też bez wątpienia wpłynął i idealnie wpasował się w nurt tzw “kina nowej przygody”. W 1981 na ekranach kin zadebiutował film „Raiders of the Lost Ark„, szybko stając się ogromnym hitem i zbierając głosy zachwytów zarówno od widzów jak i krytyków. Obecnie bez wątpienia można nazwać go arcydziełem oraz filmem kultowym i nawet dzisiaj ogląda się go z prawdziwą przyjemnością. W 1984 roku Indiana Jones powrócił w obrazie „Indiana Jones and the Temple of Doom” utrzymanym w znacznie cięższym i mroczniejszym klimacie, co do nie końca przypadło do gustu widzom, jednak nadal bez wątpienia jest to kawał doskonałego kina przygodowego. „Indiana Jones and the Last Crusade„, czyli trzecia odsłona sagi, zadebiutował w 1989 roku i przez co poniektórych uważany jest za najlepszą część trylogii.

W 2008 roku Indiana Jones powrócił na ekrany kin, jednak film „Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull” zebrał już spore głosy krytyki, i niestety trzeba przyznać, że niektóre pomysły zawarte w scenariuszu budziły po prostu uśmiech politowania. Jednak absolutnie obrazu tego nie można nazwać złym, nadal jest to kawał dobrego kina przygodowego, a film dostarcza doskonałej rozrywki. Jednak to co najważniejsze, premiera nowej części była idealną okazją do wprowadzenia w świat LEGO prawdziwej licencjonowanej serii zestawów przygodowych, opartych nie tylko na najnowszym filmie, ale też na klasycznej trylogii.

Indiana Jones – przegląd zestawów

Seria LEGO Indiana Jones zadebiutowała na rynku właśnie w 2008 roku i było kontynuowana w roku następnym, po czym niestety zniknęła definitywnie z rynku. Pozostawiła po sobie paręnaście zestawów, na szczęście w większości przypadków niezwykle dopracowanych, bawialnych, a do tego doskonale prezentujących się pod względem wizualnym.

Już patrząc na same postacie, nie można uniknąć porównania serii Indiana Jones z Adventurers, a także Pharaoh’s Quest. Wszak Johnny to wykapany Indiana! Zresztą w każdej z trzech serii znajdziemy doskonale uchwycone odpowiedniki postaci z pozostałych serii.

Indiana JonesJohnny ThunderJake Raines

Indiana Jones

LEGO Adventurers Johnny Thunder

LEGO Pharaoh's Quest Jake Raines

Henry Jones Sr.Dr. Charles LightningProfessor Archibald Hale

Henry Jones Sr

LEGO Adventurers Dr. Charles Lightning

LEGO Pharaoh's Quest Professor Archibald Hale

Marion RavenwoodMiss Gail StormHelena Skvalling

Marion Ravenwood

LEGO Adventurers Miss Gail Storm

LEGO Pharaoh's Quest Helena Skvalling

LEGO Indiana Jones logo

Jako że mamy do czynienia z serią licencyjną, przegląd zestawów pozwoliłem sobie pogrupować wg nawiązań do danych filmów, same natomiast zestawy ułożyłem w ramach takich grup w porządku chronologicznym, czyli zgodnie z kolejnością filmowych wydarzeń.

Raiders of the Lost Ark

Indiana Jones Raiders of the Lost Ark

Na podstawie pierwszego filmu TLG wydało pięć zestawów, trzy z nich ukazały się w 2008 roku, dwa w 2009. Wszystkie należy uznać za nadzwyczaj udane, mimo oczywistych uproszczeń, doskonale odzwierciedlają pojazdy, konstrukcje i wydarzenia z filmu. Nie zabrakło tak charakterystycznych elementów jak ogromna tocząca się kula, pogoń za ciężarówką, przewracające się posągi, samolot czy słynny pojedynek na placu. Szkoda jedynie, że w plastikowym świecie nie przyszło nam poznać finału całej opowieści.

7623 Temple Escape (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7623 Temple Escape

7195 Ambush In Cairo (2009 rok)

LEGO Indiana Jones 7195 Ambush In Cairo

7621 Indiana Jones and the Lost Tomb (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7621 Indiana Jones and the Lost Tomb

7683 Fight on the Flying Wing (2009 rok)

LEGO Indiana Jones 7683 Fight on the Flying Wing

7622 Race for the Stolen Treasure (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7622 Race for the Stolen Treasure

Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

Drugi film niestety potraktowano po macoszemu, na jego podstawie ukazały się zaledwie dwa zestawy, obydwa trafiły do sprzedaży w 2009 roku. Na szczęście jakościowo to najwyższa półka, stylowe samochody prezentują się nienagannie, a świątynia zachwyca ogromnymi pokładami bawialności.

7682 Shanghai Chase (2009 rok)

LEGO Indiana Jones 7682 Shanghai Chase

7199 The Temple of Doom (2009 rok)

LEGO Indiana Jones 7199 The Temple of Doom

Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

Trzeci film zaowocował także niewielką liczbą zestawów, paradoksalnie otrzymaliśmy ich tylko trzy. Warto zauważyć, że we wszystkich występują pojazdy, i to pod każdym względem bardzo dopracowane, zarówno samoloty, motorówki jak i motocykle prezentują się przewspaniale. Niestety gorzej jest z zabudowaniami, namiastka kanałów z mostkiem to tylko wypełniacz, podobnie stróżówka ze szlabanem: mała, brzydka, ewidentnie bez polotu.

7197 Venice Canal Chase (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7197 Venice Canal Chase

7620 Motorcycle Chase (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7620 Motorcycle Chase

7198 Fighter Plane Attack (2009 rok)

LEGO Indiana Jones 7198 Fighter Plane Attack

Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Skoro seria LEGO Indiana Jones zadebiutowała przy okazji filmu „Kingdom of the Crystal Skull„, nie należy się dziwić, że to właśnie na podstawie tego obrazu ukazało się najwięcej produktów. Wśród tych sześciu zestawów znajdziemy zarówno lepsze jak i gorsze motywy, w ogólnym rozrachunku jednak na pewno także nimi warto się zainteresować. Ciekawostką są małe błędy w stosunku do scenariusza filmowego, szczególnie zauważalne w dwóch zestawach. O ile w 7624 Jungle Duel obecność mrówek (w filmie pojawiają się znacznie później) to w sumie tylko szczegół, to 7628 Peril in Peru wprowadza już nieco więcej zamieszania: zestaw ten w dość swobodny sposób łączy w sobie różne elementy, które w filmie nigdy nie wystąpiły razem.

7196 Chauchilla Cemetery Battle (2009 rok)

LEGO Indiana Jones 7196 Chauchilla Cemetery Battle

7624 Jungle Duel (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7624 Jungle Duel

7626 Jungle Cutter (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7626 Jungle Cutter

7625 River Chase (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7625 River Chase

7627 Temple of the Crystal Skull (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7627 Temple of the Crystal Skull

7628 Peril in Peru (2008 rok)

LEGO Indiana Jones 7628 Peril in Peru

Promocyjne

Pod względem zestawów promocyjnych, seria Indiana Jones nie obrodziła w wysyp takowych produktów, pojawiły się zaledwie trzy zestawy, które można nazwać takim mianem. Niestety, wszystkie trzy zostały wydane w specyficznych okolicznościach, oraz w mocno ograniczonych nakładach, co w znacznej mierze wpłynęło na ich dostępność.

20004 BrickMaster: Indiana Jones

Mały uroczy zielony Jeep za którego kierownicą zasiada Indy. Zestawik był dodatkiem do magazynu BrickMaster datowanego July – August 2008 (lipiec – sierpień). Warto nadmienić, że magazyn BrickMaster to obecnie już niewydawany  płatny odpowiedniki LEGO Club Magazine, który ukazywał się tylko w Stanach Zjednoczonych. Dostępny był w formie subskrypcji (prenumeraty), a fakt, że trzeba było za niego zapłacić, owocował ekskluzywną zawartością w samym magazynie, oraz właśnie dodatkami w postaci małych, ale całkiem udanych zestawów.
Poniżej oficjalna grafika zestawu, niestety w relatywnie małej rozdzielczości, oraz skan okładki magazynu, do którego był dołączony.

20004 Indiana Jones Jeep

20004 Indiana Jones Jeep

SDCC 08 Exclusive

W oryginalnym, stylizowanym na drewnianą skrzynię, opakowaniu znalazło się miejsce na ciekawą mieszankę: zestaw 20004 BrickMaster: Indiana Jones, dodatkowe elementy, w tym dwa ludziki (spakowane w strunowy woreczek), dwa arkusiki naklejek z zestawu 7623 Temple Escape oraz instrukcję. Zestaw dostępny był tylko na San Diego Comic Con (oczywiście w 2008 roku) w limitowanej edycji 500 numerowanych egzemplarzy. Poniżej reklama oraz skany pudełka (z wymazanym numerem) i fragmentu instrukcji prezentującego cały zestaw w pełnej krasie.

SDCC 08 Exclusive

SDCC 08 Exclusive

SDCC 08 Exclusive

Toy Fair Collectors Party 2008 Indiana Jones / Han(s) Solo Transformation Chamber

Ten swoisty hołd złożony Harrisonowi Fordowi, przedstawiający go w dwóch słynnych rolach, czyli jako Han Solo oraz Indiana Jones, był dostępny tylko podczas Toy Fair 2008 New York, w nikłym nakładzie zaledwie 100 numerowanych egzemplarzy. Trudno to coś traktować jako pełnoprawny zestaw, tym bardziej, że poszczególne elementy, z wyjątkiem figurek, zostały ze sobą sklejone, jednak w ramach ciekawostki, warto wspomnieć o tym dziwolągu. Poniżej nieco podretuszowane zdjęcia.

Toy Fair Collectors Party 2008 Indiana Jones Han Solo Transformation Chamber

Toy Fair Collectors Party 2008 Indiana Jones Han Solo Transformation Chamber

Składanki

Na LEGO S@H pojawiła się tylko jedna składanka, czyli KIT: możliwość zakupu paru zestawów w jednym pakiecie.

K7623 Indiana Jones Classic Adventures Collection (7621+7620+7622+7623)

Seria LEGO Indiana Jones obrodziła szesnastoma świetnymi zestawami opartymi na czterech znanych filmach, dodatkowo otrzymaliśmy dwa zestawy promocyjne bezpośrednio nawiązujące do serii, oraz „statuetkę” (Solo/Jones) będącą miłym dodatkiem. Niestety, seria żyła na rynku zaledwie dwa lata i nie wykorzystała w pełni potencjału, jaki dawały źródła filmowe, nie mówiąc nawet o czerpaniu z materiałów dodatkowych w postaci książek, komiksów czy serialu telewizyjnego opowiadającego losy Indiany z lat młodości. W porównaniu choćby z uniwersum Star Wars, Indiana wypadł nad wyraz blado w klockowym świecie. Pozostaje jedynie cieszyć się, że chociaż jego krótka wizyta stała na naprawdę wysokim poziomie, praktycznie każdy zestaw wart jest zainteresowania, a dla miłośników Adventurers to pozycje obowiązkowe.

Mała uwaga: minęło zaledwie parę lat od premiery LEGO Indiana Jones, a obecnie uzbieranie całej serii wymaga albo dużo cierpliwości i polowania na okazje, albo zasobnego portfela. Niestety ceny zestawów z tej serii strasznie poszybowały do góry i obecnie używki potrafią kosztować znacznie więcej niż nówki w dniu premiery.

 1. 7195 Ambush In Cairo
 2. 7196 Chauchilla Cemetery Battle
 3. 7197 Venice Canal Chase
 4. 7198 Fighter Plane Attack
 5. 7199 The Temple of Doom
 6. 7620 Motorcycle Chase
 7. 7621 Indiana Jones and the Lost Tomb
 8. 7622 Race for the Stolen Treasure
 9. 7623 Temple Escape
 10. 7624 Jungle Duel
 11. 7625 River Chase
 12. 7626 Jungle Cutter
 13. 7627 Temple of the Crystal Skull
 14. 7628 Peril in Peru
 15. 7682 Shanghai Chase
 16. 7683 Fight on the Flying Wing
 17. 20004 BrickMaster: Indiana Jones
 18. SDCC 2008 Exclusive

+ Toy Fair Collectors Party 2008 Indiana Jones / Han(s) Solo Transformation Chamber

Categories: Indiana Jones | Tagi: , , , , | 1 komentarz

Zobacz wpisy

One thought on “Indiana Jones – przegląd zestawów

 1. Świetne to ostatnie, kiedy już będę duży i bogaty, to sobie zmajstruję coś takiego obracanego na guziczek i postawię w gablotce.
  Seria zawiera porządne i uczciwie wykonane zestawy i faktycznie czuć niedosyt związany z brakiem niektórych scen. Ciekawe, czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku LotRa?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: