Recenzja: LEGO City 60161 Jungle Exploration Site

Jungle Exploration Site to największy zestaw z serii City Jungle, ale tylko wśród regularnie dostępnych w sprzedaży. Ot, TLG zrobiło psikusa, i na wyłączność Shop@Home i sklepów firmowych zafundowało nam jeszcze większy Miastowo – Przygodowy zestaw, który traktowany jest jako „pozakatalogowy”. Ale o nim będzie przy okazji kolejnej recenzji, a dzisiaj przyjrzyjmy się wrakowi samolotu, całkiem sporej świątyni, oraz jak zwykle, pełnemu garażowi pojazdów mechanicznych. I niestety, nie wszystko zagrało tutaj tak, jak powinno…

LEGO City Jungle
60161 Jungle Exploration Site

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 00

Seria: City: Jungle
Rok premiery: 2017
Liczba elementów: 813
Figurki: 7: pilot, dwóch kierowców i czterech naukowców-badaczy
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 48 x 38 x 9.5 cm
Cena: $119.99 , £84.99, 99.99 €, 419,99 zł

BrickSet, BrickLink

W przypadku pudełka i szaty graficznej go zdobiącego, trudno nie powtórzyć uwag z poprzednich recenzji zestawów wchodzących w skład tej serii. Otrzymujemy więc odpowiednią, nastrojową, i bardzo dopracowaną otoczkę, udająca dzikie ostępy jakiejś dżungli. Patrząc na prześwitujące wśród listowia kontury miasta, wcale nie oddalonej jakoś bardzo od cywilizacji.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewny niuans. Pamiętacie zestawy z lat 90.? Te, do dziś cieszące się umiłowaniem wśród nie tylko starszych fanów klocków LEGO? Na pudełkach wtedy tło dla zdjęcia zestawu było bardzo umowne, wręcz symboliczne, przez co doskonale od razu wiedzieliśmy, co fizycznie w pudełku znajdziemy. W przypadku niniejszego zestawu graficzna otoczka jest jednak o wiele bardziej wyrazista i wręcz może wprowadzać potencjalnego konsumenta w błąd! Zresztą przykład z życia: mój kuzyn, wielki miłośnik serii City, który oglądał pudełko i na którym ten zestaw bardzo mu się podobał, nie mógł uwierzyć, gdy zobaczył go po złożeniu na żywo. Nagle okazało się, że to coś takie malutkie, czegoś tu brakuje, na pudełku prezentowało się o wiele bardziej okazale! Rozczarowanie było naprawdę spore! Ciekawe, czy krokodyl został umieszczony przez przypadek w tak strategicznym miejscu, gdzie łączy się klockowy model z cyfrowym tłem?

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 01

Z tyłu pudełka na szeregu obrazków możemy zobaczyć, co też będziemy mogli tutaj robić i czym się bawić.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 02

Z pudełka wysypujemy aż dziewięć woreczków z elementami, osiem z nich została ponumerowana, dziewiąty zbiera nieco większe lub bardziej specyficzne klocki, potrzebne na różnych etapach budowy.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 05

Jak przystało na większy zestaw, instrukcje zabezpieczono dodatkowo w foliowym woreczku. Bardzo dobry patent, szkoda, że stosowany jedynie w droższych zestawach.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 03

Otrzymujemy tutaj aż cztery książeczki, w tym dwie w formacie zbliżonym do A4. Każda z książeczek zawiera plany budowy innego modelu / modelów, tak więc podział jest jak najbardziej jest sensowny. Spokojnie możemy zasiąść do składania w większym gronie, i podzielić między siebie konstrukcje do złożenia.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 04

Przykładowe skany, w tym indeks elementów oraz oczywiście nieodzowne naklejki:

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 11

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 12

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 13

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 14

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 15

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 16

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 17

Czas wysypać klocki, i zobaczyć, co tak naprawdę ma do zaoferowania ten spory i dość drogi zestaw! Minifigurki idą na pierwszy strzał. A jest ich całkiem sporo, gdyż aż siedem: trzy minifigurki możemy określić jako reprezentantów płci pięknej, cztery to faceci. Elementy składowe figurek są już doskonale znane czy to z innych zestawów City Jungle, czy z pozostałych serii LEGO. Oczywiście każdy aspekt figurek dopracowany został w najmniejszym szczególe, buźki prezentują się bardzo ładnie, są dość różnorodne, także nadrukom na torsach nic zarzuć nie można.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 21

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 22

Akcesoria dostarczają sporo radochy: znajdziemy tu najróżniejsze wyposażenie, w tym maczety, narzędzia, torbę na ramię (znaną głównie z serii Indiana Jones) i plecak (jak np.: w Piratach), aparat fotograficzny i inne. Warto zwrócić uwagę na nowe elementy z nadrukiem: kompas, który występuje obecnie tylko w dwóch zestawach z serii City Jungle (plus w jednym promocyjnym), oraz oryginalną mapę, która premierę ma w niniejszym zestawie i pojawia się tylko tutaj. Zwróćcie uwagę na specyficzną mordkę widoczna na mapie, ten wizerunek jeszcze przy okazji tego zestawu powróci.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 32

W kwestii zwierzaków otrzymujemy tu zielonego krokodyla,

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 23

ale prawdziwą gwiazdą niniejszego zestawu jest, jak podaje nam opis na Shop@Home, lampart, a dokładnie, lampart plamisty. Jednak, patrząc gdzie w teorii zapuścili się nasi badacze, czyli do Amazonii, to jednak prędzej będzie to jednak jaguar. Podziękowania dla Jellyeatera za zwrócenie na ten fakt uwagi! Który zresztą potwierdza pewna książeczka promocyjna.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 24

Dzikie i bardzo niebezpieczne zwierze w naturze jest niezwykle dumne, majestatyczne i bardzo urokliwie. Śliczny kotek, który jednocześnie jest bezwzględnym zabójcą. W wersji LEGO wypada nadspodziewanie dobrze, jego forma została przygotowana z wyczuciem, jest dość „obły”, a jednocześnie nie zatracił swojego klockowego charakteru.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 25

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 26

Forma jaguara jest identyczna z formą czarnej pantery, znanej z zestawu 60159 Jungle Halftrack Mission, co w sumie jest sensowne, jakby nie było, to jedna rodzina. Kotki różnią się jedynie kolorem tworzywa i nadrukiem.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 27

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 28

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 29

Oprócz krokodyla i jaguara, w zestawie znajdziemy jeszcze węża, dwa nowe pająki oraz komplet żab: jedną żółtą i dwie pseudo złote. Całkiem fajna i przyjemna zgraja.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 31

Czas zacząć składać konstrukcje. Na pierwszy ogień idą maleństwa: proste ognisko i butla z gazem, czyli bardzo fajne porównanie klasyki z nowoczesnością.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 30

Następnie powstaje mięsożerna roślinka. Jej paszcza to charakterystyczny element dla serii City Jungle. Czasza spięta gumką potrafi nieźle chapnąć, a w środku zmieści się spokojnie choćby pajączek. O ile cała roślinka całkiem nieźle wypadała w zestawie 60160 Jungle Mobile Lab, to tutaj ewidentnie coś już nie zagrało, podstawa jest bardzo uboga i pozbawiona polotu, po prostu prezentuje się słabo. Tak jakby została sklecona na szybko, i przepraszam za wyrażenie „na odwal się”.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 41

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 42

Kajak także wystąpił już w zestawie 60160 Jungle Mobile Lab, tam zagospodarowano aparatem jego przód, a poskąpiono klocków na tył, tutaj na przedzie nic nie ma, natomiast z tyłu pojawił się jeden klocek, pełniący rolę uchwytu na wiosło.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 43

Motor to znana i bardzo udana konstrukcja, składająca się z dwóch większych elementów, plus podstawka i koła. Tak naprawdę, to klocków już zbyt bardzo nie przypomina.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 44

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 45

Sześciokołowa amfibia może się podobać, jej konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana, ale idealnie oddaje kształt pojazdu. Cieszy spora liczba detali: wsteczne lusterka, uchwyty na łopatę i łom, antena przymocowana na jednym „clipie”.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 46

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 47

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 48

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 49

Jest tu także miejsce na transport np.: skrzyń, zresztą jedną otrzymujemy w komplecie. Niestety, podobnie jak w zestawie 60158 Jungle Cargo Helicopter, pustą. Rozczarowujące.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 50

Kolejnym pojazdem jest helikopter na pływakach, wyposażony w wysięgnik z hakiem. Linkę możemy zwijać dzięki wyprowadzonemu na zewnątrz i umieszczonemu pod ogonem pokrętłu.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 51

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 52

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 53

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 54

Nie jest to jakaś wybitna konstrukcja, ale model jak najbardziej może się podobać. Jedyne zastrzeżenie można mieć do niezabudowanego kołowrotu po lewej stronie, ta wnęka do niczego nie jest potrzebna, można było umieścić tu coś ciekawszego.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 55

Ostatnim pojazdem naszych badaczy jest potężny samochód terenowy, który swoimi rozmiarami naprawdę robi wrażenie! A i do wyglądu i dbałości o szczegóły za bardzo nie ma co się czepiać, autko prezentuje się doprawdy wybornie. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 56

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 57

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 58

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 59

Z tyłu mamy podnośnik o całkiem przyzwoitym zakresie ruchu, zakończony hakiem. Znalazło się tu także miejsce na kask motocyklowy, a sam motocykl możemy zaczepić na wystający trzpień. Od razu na dach ląduje kajak, i tak będąc wyposażonym, nie straszna nam żadna dżungla.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 60

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 61

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 64

Słodzę temu autku, ale niestety, nie wszystko prezentuje się w tak różowych barwach. Dach możemy zdjąć, by dostać się do wnętrza, rozwiązanie jak najbardziej na plus, tyle że samo wnętrze pozostawia sporo do życzenia, a gdy nie zaaplikujemy naklejek, wręcz tragicznie.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 62

I te pałąki po bokach! Nie mam bladego pojęcia, skąd, dlaczego i po co zastosowano taki patent. Tu powinna być jakaś szybka, a nie coś, co wygląda na tandetną imitację. Przez te pałąki ogólnie bardzo udany pojazd niestety mocno traci, a jednocześnie jest to spory minus dla całego zestawu!

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 63

Przejdźmy do skrawka lądu, który o dziwo, w tym zestawie jest całkiem sporych rozmiarów. Co prawda patrząc na grafikę na pudełku oczekiwania były trochę większe, ale i tak pod względem rozmiaru nie jest źle.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 70

Otrzymujemy tutaj połączone ze sobą trzy moduły. Po prawej mamy wzniesioną na formacji skalnej świątynię, natomiast po lewej otrzymujemy ukrytą jaskinię i wrak samolotu transportowego.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 71

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 72

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 74

W środku natomiast mamy niebieski pasek, który zapewne symulować ma jakąś rzeczkę. Moduły można dość łatwo rozłaczyć, choć nie ma to jakiegoś większego uzasadnienia dla bawialności.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 75

Połączenie jest dość stabilne, jednak niestety, podczas np.: przesuwania czy przenoszenia, rzeczka sobie dynda, co momentami może być irytujące.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 76

Przyjrzyjmy się bliżej, co ta konstrukcja ma do zaoferowania. Z pewnością duże brzydkie elementy mające imitować skały. I nawet jakoś im ta funkcja wychodzi, choć szkoda, że nie pokuszono się na większym zróżnicowaniu tego kanciastego skrawka. Wystarczyłoby parę serków i jakaś roślinka…

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 77

Na szczycie skał stoi dumnie świątynia, a w niej oczywiście skarb. W postaci czerwonego rubinu pilnowanego przez pseudo złote żabki. Ukryty skarb na takim widoku, aż dziw, że rubin nie został jeszcze odnaleziony. Tym bardziej, że jak pamiętamy z grafiki z pudełka, dżungla leży blisko jakiejś cywilizacji.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 78

A teraz przerwa od marudzenia, spędźmy ja produktywnie i np.: porzucajmy skałami.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 79

Liana w dłoń!

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 80

Ciągniemy i hyc, wielki kamień wyskakuje ze swojego „gniazdka”!

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 81

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 82

Całkiem zabawne!

A to nie koniec. Gdy nasz badacz nieopatrznie stanie na wyróżniającej się płycie,

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 83

a my ręką boga pociągniemy za odpowiedni pałąk, płyta oczywiście się zapadnie,

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 84

a nasz biedak wpadnie do wody!

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 85

Przynajmniej teoretycznie, gdyż na drodze spotka jeszcze skały. I ich wystające ostre narożniki, które mogą porysować delikatne nóżki czy tors. Oj, ktoś miał niezły pomysł, ale coś z wykonaniem do końca chyba nie wyszło…

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 86

Pamiętacie buźkę z mapy? Jak uważacie, dobrze oddane podobieństwo?

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 97

Przyjrzyjmy się drugiej części zabudowy, tam gdzie znajdziemy wrak samolotu.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 87

Wrak umieszczony jest na obrotowej podstawie, co pozwala na pewien ograniczony ruch, ale dzięki temu można ustawić go „jak nam do zabawy pasuje”. Prawe skrzydło połączone jest z kadłubem, więc razem z nim się obraca, natomiast lewe, z powodu zamontowania bezpośrednio do skalnej formacji, pozostaje nieruchome. Jako że to w zamyśle wrak, takie rozwiązanie w niczym nie przeszkadza ani nie razi. Razi natomiast nieco ubogość samej konstrukcji. Fakt, znowu warto podkreślić, że to wrak, jednak można było skonstruować go z nieco większą finezją. Za to mamy tutaj niespodziankę w postaci ukrywającego się zielonego węża w jednoczęściowej kabinie. Swoją drogą, niniejsza forma kabiny jest całkiem nowym klockiem.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 88

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 89

Silnik także sporo przeżył i pogubił choćby niektóre „tłoki”. Zostały tylko trzy, umieszczone nierównomiernie, co strasznie razi w oczy.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 90

A teraz zagadka, przypatrzcie się zdjęciom samolotu i powiedzcie, co tutaj jest nie tak?

Otóż samolot ten rozbił się, jednak jego konstrukcja nie straciła skrzydeł, więc w jaki sposób zaraz za skrzydłem wyrasta drzewo? I to dość duże, nie ma szans, by zdarzyło tak wyrosnąć od czasu kraksy! Powinien zostać pniaczek po skoszeniu go skrzydłem, lub wręcz samolot powinien się na nim zatrzymać, więc drzewo powinno być bardziej z przodu. Zdaję sobie sprawę, że to zabawka, ale taka głupota konstrukcyjna jest wręcz irytująca. Chyba że znajdujecie jakieś sensowne wytłumaczenie takiego rozwiązania?

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 98

Bonus: we wraku znajduje się skrzynia z całkiem bogatą zawartością! Szkoda jednak, że monety imitują okrągłe gładkie płytki, TLG najwidoczniej już definitywnie zapomniało, że kiedyś produkowało całkiem fajne monetki.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 91

Pod wrakiem, skrytą za biała pajęczyną, znajdziemy tajemniczą jaskinię.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 92

Na którą trzeba bardzo uważać, gdyż na nieostrożnego badacza nagle z niej może wyskoczyć jaguar!

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 93

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 94

Znaczy, sam nie wyskoczy, trzeba mu nieco pomóc.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 95

Świątynia od „lewej” strony nie prezentuje się zbyt dobrze, sporo tu dziur, widać różnokolorowe elementy, także rzuca się w oczy ewidentny miejscami brak jakiś klocków, które wpłynęłyby na estetykę konstrukcji, ale widocznie limit elementów dawał już o sobie znać, i trzeba było oszczędzać.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 96

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 73

Z zestawem jest podobna kwestia jak z 60160 Jungle Mobile Lab. Jest tu parę niezłych pomysłów, wykonanie w większości przypadków jest jak najbardziej poprawne, niektóre elementy wypadają nawet bardzo ładnie.

Jednocześnie większość składowych zupełnie nie porywa, pod każdym względem jest bardzo przeciętna, a do tego zestaw posiada parę dość poważnych minusów:
– Wprowadzająca w mylne przekonanie o wielkości zestawu grafika z pudełka.
– Niedopracowana podstawa mięsożernej roślinki.
– Pusta skrzynka, owszem, jest co do niej włożyć, ale nawet w bardzo starych zestawach zazwyczaj beczki czy skrzynie już na etapie budowania coś w sobie miały.
– Niedopracowana przestrzeń badawcza w samochodzie terenowym.
– Dziwne pałąki imitujące szybkę.
– Namiastka strumyczku, do tego „dyndająca” podczas przenoszenia konstrukcji.
– Po wpadnięciu w zapadnię ludzik wpada wprost na ostry kant klocka, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.
– Niedopracowany wrak samolotu.
– Niedopracowana / strasznie uboga formacja skalna pod świątynią.
– Idiotyczny błąd logiczny w umiejscowieniu względem siebie wraku i drzewa.
– Od lewej strony konstrukcji strasznie widać niedopracowanie całej konstrukcji, ewidentnie poskąpiono klocków, gdyż w niektórych miejscach aż prosi się o choćby jakiś wypełniacz.
– Drzewo od lewej strony ma Technicowe belki. Wygląda to strasznie słabo…

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 99a

Oczywiście plusy także są, ale jest ich relatywnie mało, a największy z nich, to figurka lamparta/jaguara, którego obecnie niestety znajdziemy tylko w tym zestawie. Za cenę jaka TLG krzyczy sobie za ten zestaw, przeraża trochę nagromadzenie minusów, w których zbyt często pojawia się słowo „niedopracowany”. Ewidentnie niestety zabrakło klocków w niektórych miejscach, a LEGO ponownie idzie w ilość, by napchać jak najwięcej konstrukcji do jednego pudełka. Szkoda jednak, że odbywa się to kosztem ich jakości. I powiem szczerze, coraz bardziej nie podoba mi się taka sytuacja. Owszem, słabe zestawy pojawiały się zawsze, ale ostatnio przy jednoczesnym nagromadzeniu tak wielkiej liczby wspaniałych figurek i mnóstwa nowych elementów, fuszerki ze strony tego producenta coraz bardziej dają o sobie znać.

LEGO City Jungle 60161 Jungle Exploration Site 99b

Zestawu 60161 Jungle Exploration Site w cenie katalogowej absolutnie NIE POLECAM, i to nie tylko dlatego, że to drogi i przeciętny zestaw, ale przede wszystkim, że za dużo tutaj niedoróbek. A za taką fuszerkę to aż wstyd, że TLG każe sobie tyle płacić. Niestety, nie warto.

Categories: City Jungle | Tagi: , , , , , , , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: